Városlista
2026. július 2, csütörtök - Ottó

Hírek

2019. Január 09. 05:01, szerda | Belföld
Forrás: mti - illusztráció: pixabay

A hétvégén rendezik meg az Országos Sasszinkront

A hétvégén rendezik meg az Országos Sasszinkront

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) a nemzetipark-igazgatóságokkal és más civil szervezetekkel együttműködve péntektől vasárnapig rendezi meg az Országos Sasszinkront,

vagyis a Magyarországon telelő ragadozómadarak éves számlálását. Az egyesület keddi közleménye szerint Magyarország területén a sasfajok szempontjából számos kiemelten fontos telelőhely van, amelyeken legnagyobb számban rétisasok figyelhetők meg, mivel a nem vonuló magyarországi fészkelőkhöz télen északról érkező egyedek is csatlakoznak. Ugyancsak itt tölti a telet a parlagi sas Kárpát-medencei költőállományából származó fiatal egyedek nagy része is. Ritkaságnak számít ugyan, de minden évben előfordul néhány szirti sas és fekete sas is.

Az MME partnereivel 2004-ben indította el a legfontosabb, részben már évtizedek óta ismert sastelelőhelyek egységes módszertannal és egy időben történő, úgynevezett szinkron felmérését. Az Európai Unió által támogatott PannonEagle LIFE projekt keretében tavaly a környező országok természetvédelmi szervezetei és szakemberei is csatlakoztak az immár Kárpát-medenceivé bővült felméréshez, így 427 felmérő (347 magyar és 80 szlovák, cseh, osztrák, szerb és román madarász) járta be a sasok legjelentősebb telelőhelyeit, Magyarországnak mintegy tizennyolc százalékát érintve, négy sasfaj 1014-1022 egyedét és tizenhárom további ragadozómadár-faj mintegy 9378 példányát számba véve.

A tavalyi év kedvező tapasztalatai alapján az idei felmérés is nemzetközi keretek között, a Kárpát-medence legjelentősebb sastelelőhelyeit érintve valósul meg, a megfigyelési eredmények februárra várhatók.

Annak érdekében, hogy a lakosság jobban megismerhesse a ragadozómadarak életét, a XVI. Országos Sasszinkronhoz kapcsolódva a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatósággal közös szervezésben szombaton, az V. Sasnap alkalmából a jászsági Sasközpontban ragadozómadár-számláló túra, keresőkutyás bemutató, interaktív ragadozómadár-bemutató, madárházas szakvezetés, filmvetítések és szemléletformáló játékok várják az érdeklődőket.

A fővároshoz közel szintén szombaton a Budakeszi Vadasparkban a Ragadozók napján várják szakvezetéseken, filmvetítéseken és látványetetéseken az érdeklődőket, akik a ragadozó madarak védelméről és az ökoszisztémában betöltött kiemelkedő szerepükről is tanulhatnak. A programokat látványetetések és Állatijó Bemutatók is tarkítják, ahol a kisebbek is játékos módon ismerhetik meg a levegő urait.

Címkék: sas, sasszinkron

Ezek érdekelhetnek még

2026. Július 02. 09:00, csütörtök | Belföld

Velkey György László: Szijjártó Péter kétmilliárd forintért bérelt magánrepülőgépeket tavaly

Szijjártó Péter volt külügyminiszter tavaly több mint kétmilliárd forint értékben bérelt magánrepülőgépeket \"a magyar adófizetők pénzéből\" - írta a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára szerdán a Facebook-oldalán.

2026. Július 02. 06:46, csütörtök | Belföld

Katasztrófavédelem: nyugaton és keleten is vihar okozott károkat

Az ország nyugati és keleti felén is károkat okozott a vihar szerda délután, Győr-Moson-Sopron, Vas, Zala, valamint Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében sok helyen kérik a tűzoltók segítségét

2026. Július 02. 06:43, csütörtök | Belföld

Magyar Péter: a kormány döntött a százezer forintos iskolakezdési támogatásról

A kormány döntött a százezer forintos iskolakezdési támogatásról - közölte a miniszterelnök Facebook-oldalán.

2026. Július 01. 11:00, szerda | Belföld

Országos közlekedésszervező és gördülőállomány-kezelő társaság jön létre az uniós források felhasználhatósága érdekében

Benyújtotta kedden a kormány az országos közlekedésszervező és az országos gördülőállomány-kezelő társaság létrehozása érdekében szükséges törvényjavaslatot az Országgyűlésnek.