Városlista
2026. február 16, hétfő - Julianna

Hírek

2016. November 29. 05:12, kedd | Belföld
Forrás: mti

A tavalyi árakon árulják karácsonyra a fenyőt a kereskedők

A tavalyi árakon árulják karácsonyra a fenyőt a kereskedők

A fenyők méterenkénti kiskereskedelmi ára nem változik a tavalyihoz képest - közölte Biza Klára, a Magyar Kertészeti Árudák Egyesülete (MAKERT) elnöke hétfőn az MTI érdeklődésére.

Az elnök a karácsonyfavásár kezdetén elmondta: a legnépszerűbb az idén is a luc, a nordmann és az ezüstfenyő. A fővárosban és vonzáskörzetében a nordmann népszerűsége töretlen, talán már meg is előzte a lucfenyőt, az országos átlagban azonban továbbra is a lucfenyő áll az első helyen - tette hozzá.

A lucfenyő méteréért átlag 3-3,5 ezer, az ezüstfenyőért 5 ezer forintot kérnek. A nordmann fenyő métere 8 ezer, a két méternél nagyobb nordmann fenyő árát egyedileg állapítják meg. Az árak az eladás helyétől és a kiskereskedelmi egység típusától függően különbözhetnek.

A gyökeres, cserepes karácsonyfák a forgalomnak mintegy 10-15 százalékát adják - tette hozzá.

Biza Klára kiemelte: a karácsonyfa minőségére nincsenek minőségi előírások, az áru származását viszont igazolni kell.

Tájékoztatása szerint lesz elég fenyőfa az idén, importból és hazai termésből. Zala, Vas megye főleg déli, Somogy megye északi területein őstermelők és erdészetek foglalkoznak karácsonyfának való fenyő termesztésével. Hangsúlyozta, nincs szó a természet megkárosításáról, a fenyőtermesztés néhány ezer magyar család megélhetését adja.

Közlése szerint a kertészeti árudákban kínált vágott fenyőket csak december első napjaiban vágják ki, nem úgy a nagy mennyiséget olcsón kínáló árusítóhelyeken értékesítetteket. Ezek kitermelését értelemszerűen előbb megkezdik, hogy már december első napjaira a kereskedelmi egységekben lehessenek. A vágott karácsonyfákat az ünnepek elmúltával összeaprítják és komposztálják vagy elégetik - jegyezte meg az elnök.

Kitért arra, hogy a kertészeti árudák nem nézik jó szemmel, hogy ebben az időszakban megszaporodnak az utcán, alkalmi engedéllyel árusítók. Az utcai őstermelői engedéllyel árusítók ugyanis nem fizetnek helyi iparűzési adót, és nem terheli őket az alkalmazottak után fizetendő járulékok, és bérleti díjak kötelezettsége sem - fejtette ki.

Biza Klára szólt arról is, hogy a műfenyő forgalma változatlan vagy kissé alábbhagyott, aki ugyanis ezt akar állítani a lakásába, valószínűleg már megvásárolta az előző években.

Címkék: ár, fenyő, karácsonyfa

Ezek érdekelhetnek még

2026. Február 16. 09:00, hétfő | Belföld

Változékony, szeles idő várható a héten, csütörtökön jelentős mennyiségű csapadék érkezhet

A hét elején lassú melegedés kezdődik, a hőmérséklet csúcsértéke 3 és 9 Celsius-fok között alakul, de elszórtan előfordulhat eső, havas eső, hó.

2026. Február 16. 07:35, hétfő | Belföld

Magyar Péter: sorsfordító pillanatban vagyunk

Sorsfordító pillanatban vagyunk, most dől el, hogy maradunk egy félelemre, gyűlöletre és lopásra épülő rendszerben, vagy visszavesszük végre a jövőnket

2026. Február 16. 07:34, hétfő | Belföld

Budapestre érkezett Marco Rubio, az Egyesült Államok külügyminisztere

Megérkezett Budapestre az Egyesült Államok külügyminisztere; Marco Rubiót Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára fogadta a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren vasárnap.

2026. Február 15. 15:00, vasárnap | Belföld

ÉKM: az új KRESZ-ben kiemelt figyelmet kapnak a fogyatékossággal élők

A fogyatékossággal élőket képviselő szervezetekkel folytatódott pénteken az új KRESZ-szabályok egyeztetése.