Városlista
2026. február 16, hétfő - Julianna

Hírek

2011. Július 16. 07:41, szombat | Belföld
Forrás: OrientPress

Egyszerűbbé válhat a napenergia tárolása

Egyszerűbbé válhat a napenergia tárolása

A Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) két tudósa, Jeffrey Grossman és Alexie Kolpak egy merőben új, és az eddigieknél jóval olcsóbb módszert fejlesztett ki a napenergia tárolására.

Az MIT-n már tavaly kidolgoztak egy olyan módszert, amellyel a napenergiát a kémia segítségével tárolták, ez azonban nagyon drága megoldás volt. A témán dolgozó két kutató az amerikai Nano Letters című tudományos folyóiratban közölte: találtak egy sokkal olcsóbb megoldást is – írja az Origo.

Grossman és Kolpak szén nanocsövek és azobenzén kombinációjával állították elő azt a „szuperanyagot”, mely az eddigieknél sokkal hatékonyabban tudja megoldani a raktározási feladatot. Körülbelül olyan hatásfokon, mint a mobiltelefonok akkumulátorai.

Grossman úgy nyilatkozott, hogy társával egy hosszú élettartamú, újratölthető anyagot hoztak létre. Ez napfény hatására változik, és egészen sokáig ebben a megváltozott állapotában tud maradni. Viszont hő, fény, vagy katalizátor hatására azonnal visszaalakul eredeti formájára. Eközben adja ki magából a felgyülemlett energiát.

A tudós szerint az új folyamat legnagyobb előnye, hogy leegyszerűsíti a tárolás eddig csak bonyolultan, nehezen megoldható feladatát. Kiemelte: az új eljárás kitűnően alkalmazható fűtőrendszerekben, ám elektromosság termelésére csak egy közbeiktatott lépés után alkalmas.

OrientPress Hírügynökség

Címkék: napelem

Ezek érdekelhetnek még

2026. Február 16. 07:35, hétfő | Belföld

Magyar Péter: sorsfordító pillanatban vagyunk

Sorsfordító pillanatban vagyunk, most dől el, hogy maradunk egy félelemre, gyűlöletre és lopásra épülő rendszerben, vagy visszavesszük végre a jövőnket

2026. Február 16. 07:34, hétfő | Belföld

Budapestre érkezett Marco Rubio, az Egyesült Államok külügyminisztere

Megérkezett Budapestre az Egyesült Államok külügyminisztere; Marco Rubiót Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára fogadta a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren vasárnap.

2026. Február 15. 15:00, vasárnap | Belföld

ÉKM: az új KRESZ-ben kiemelt figyelmet kapnak a fogyatékossággal élők

A fogyatékossággal élőket képviselő szervezetekkel folytatódott pénteken az új KRESZ-szabályok egyeztetése.

2026. Február 15. 11:00, vasárnap | Belföld

Balesetet szenvedett Tállai András államtitkár

Közúti balesetet szenvedett Tállai András, az Agrárminisztérium parlamenti államtitkára szombaton.