Hírek
2025. Május 10. 09:07, szombat |
Belföld
Forrás: MTI
Itt az újabb kihívás, Szlovákiában megjelent az afrikai sertéspestis
Agrárminisztérium: a Szlovákiában megjelent afrikai sertéspestis elleni védekezésre is figyelniük kell a hazai állattartóknak.
A tárcavezető emlékeztetett arra, hogy Szlovákiában a házi sertésállományban is megjelent az ASP-vírus, ennek következtében több mint 18 ezer állatot kell felszámolni egy, az északi szomszédunknál érintett gazdaságban. A betegség kapcsán megfigyelési körzetet alakítottak ki, amely minimálisan átlóg Magyarországra, azonban ezen a területen nincsenek sertéstelepek és a betegségre fogékony háziállatok. A kialakult helyzetre tekintettel különösen fontos felhívni a hazai sertéstartók figyelmét a megelőzésre és a járványvédelmi szabályok betartásának fontosságára - tette hozzá.
Nagy István kitért arra is, hogy az állatorvosoknak, sertéstartóknak és vadászoknak fokozottan oda kell figyelniük a védekezésre. Magyarországon jelenleg csak a vaddisznóállományban van jelen a betegség. Kizárólag a járványügyi előírások szigorú és következetes betartása jelenthet garanciát.
A legfontosabb cél - a magyarországi házisertés-állomány ASP-vírustól való mentességének megőrzése. Éppen ezért elengedhetetlen a sertéstartó telepek járványvédelmi zártságának fenntartása, a személy- és gépjárműforgalom korlátozása, az alom és a takarmány-alapanyagok megfelelő tárolása, tilos az állatok állati eredetű anyagot tartalmazó élelmiszerhulladékkal történő etetése.
A vírus behurcolásának megakadályozása szempontjából kulcsfontosságú, hogy a határ menti forgalomból, rokonlátogatásból ne kerüljön hazánkba friss hús vagy hőkezeletlen sertéstermék. A sertések állati eredetű anyagot tartalmazó élelmiszerhulladékkal való etetése szigorúan tilos - hívta fel a figyelmet a miniszter.
Az aktuális járványhelyzetről és a védekezéshez hasznos információkat a Nébih honlapján, a https://portal.nebih.gov.hu/afrikai-sertespestis oldalon találhatnak - fűzték hozzá a közleményben.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Február 16. 09:00, hétfő | Belföld
Változékony, szeles idő várható a héten, csütörtökön jelentős mennyiségű csapadék érkezhet
A hét elején lassú melegedés kezdődik, a hőmérséklet csúcsértéke 3 és 9 Celsius-fok között alakul, de elszórtan előfordulhat eső, havas eső, hó.
2026. Február 16. 07:35, hétfő | Belföld
Magyar Péter: sorsfordító pillanatban vagyunk
Sorsfordító pillanatban vagyunk, most dől el, hogy maradunk egy félelemre, gyűlöletre és lopásra épülő rendszerben, vagy visszavesszük végre a jövőnket
2026. Február 16. 07:34, hétfő | Belföld
Budapestre érkezett Marco Rubio, az Egyesült Államok külügyminisztere
Megérkezett Budapestre az Egyesült Államok külügyminisztere; Marco Rubiót Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára fogadta a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren vasárnap.
2026. Február 15. 15:00, vasárnap | Belföld
ÉKM: az új KRESZ-ben kiemelt figyelmet kapnak a fogyatékossággal élők
A fogyatékossággal élőket képviselő szervezetekkel folytatódott pénteken az új KRESZ-szabályok egyeztetése.
