Városlista
2026. február 16, hétfő - Julianna

Hírek

2020. Március 01. 08:20, vasárnap | Belföld
Forrás: mti - illusztráció: pixabay

Magyarország üdvözli az amerikai-tálib békemegállapodást

Magyarország üdvözli az amerikai-tálib békemegállapodást

Magyarország üdvözli az Amerikai Egyesült Államok és a tálib mozgalom közt létrejött megállapodás aláírását, amely történelmi lépés afelé, hogy Afganisztánban újra béke legyen, és a térségben is helyreálljon a stabilitás

- közölte a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) szombaton az MTI-vel.

Azt írták: az amerikai-tálib megállapodás lefekteti az alapokat ahhoz, hogy beindulhassanak az afgánközi megbékélési tárgyalások. Egyben lehetőséget teremt a nemzetközi katonai jelenlét érezhető csökkentésére és azt is célozza, hogy Afganisztán területét semmilyen terrorista csoportosulás ne használhassa békeszerető nemzetek fenyegetésére.

"Az évtizedek konfliktusa és az ezzel járó szenvedés után az afgán nép megérdemli, hogy végre békében éljen és új lapot nyisson társadalmi és gazdasági fejlődésében" - emelték ki, hozzátéve: ehhez az Afganisztáni Iszlám Köztársaság kormányának, a táliboknak és a megbékélési tárgyalások összes többi résztvevőjének felelős hozzáállására és kompromisszumkészségére van szükség, ami elvezethet egy tartós békerendezéshez.

Magyarország teljes mértékben támogatja az erre irányuló erőfeszítéseket - közölte a KKM.

A NATO Eltökélt Támogatás Misszió csapathozzájáruló országaként és az afgán biztonsági erők pénzügyi támogatójaként Magyarország továbbra is partner lesz abban, hogy elősegítse Afganisztán biztonságát és stabilitását - áll a közleményben.

Az Egyesült Államok és az afganisztáni tálib lázadók vezetői szombaton Dohában írták alá a történelmi jelentőségű békemegállapodást, amely remények szerint fontos lépés lesz a 18 éve dúló afganisztáni háború lezárásában, és lehetőséget teremt az afgán kormány és a tálibok későbbi békeegyezményének aláírására. A megállapodást Zalmay Khalilzad, az Egyesült Államok afganisztáni különmegbízottja írta alá Abdul Gáni Baradar tálib mollával.

A dokumentum értelmében az amerikai katonák fokozatosan, 14 hónapon belül kivonulnak Afganisztánból, cserében pedig biztonsági garanciákat kapnak, továbbá ígéretet a tálibok és a kabuli kormány közötti párbeszéd azonnali megkezdésére.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Február 16. 11:00, hétfő | Belföld

Szijjártó Péter: Marco Rubio a béke megteremtésének lehetőségéről tárgyal Budapesten

A béke megteremtésének lehetőségéről és a magyar-amerikai kapcsolatokról tárgyal majd Budapesten Marco Rubio amerikai külügyminiszter

2026. Február 16. 09:00, hétfő | Belföld

Változékony, szeles idő várható a héten, csütörtökön jelentős mennyiségű csapadék érkezhet

A hét elején lassú melegedés kezdődik, a hőmérséklet csúcsértéke 3 és 9 Celsius-fok között alakul, de elszórtan előfordulhat eső, havas eső, hó.

2026. Február 16. 07:35, hétfő | Belföld

Magyar Péter: sorsfordító pillanatban vagyunk

Sorsfordító pillanatban vagyunk, most dől el, hogy maradunk egy félelemre, gyűlöletre és lopásra épülő rendszerben, vagy visszavesszük végre a jövőnket

2026. Február 16. 07:34, hétfő | Belföld

Budapestre érkezett Marco Rubio, az Egyesült Államok külügyminisztere

Megérkezett Budapestre az Egyesült Államok külügyminisztere; Marco Rubiót Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára fogadta a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren vasárnap.