Hírek
2012. Április 13. 07:11, péntek |
Belföld
Forrás: STOP / MTI
Pusztított a fagy a Balaton-felvidéken is
A hajnali fagyok elsősorban a Balaton-felvidék vízparttól távolabb eső területein okoztak károkat - közölte a megyei kormányhivatal az MTI-vel csütörtökön.
Boros Gábor, a Veszprém Megyei Kormányhivatal Földművelésügyi Igazgatóságának igazgatója elmondta, a kár mértékéről pontosabb képet a földművelésügyi igazgatóságra beérkező kárbejelentések értékelését követően kapnak.
Kifejtette, a húsvétkor érkező front ugyan hozott néhány milliméter csapadékot, de az utána jövő több fokkal hidegebb levegő, illetve a hétfő és kedd hajnali fagyok komoly károkat okozhattak a megye gyümölcsöseiben.
A hajnali fagyok elsősorban a Balaton-felvidék vízparttól távolabb eső területein okoztak károkat, például Tapolca környékén, mivel a megyében itt találhatók a jelentősebb gyümölcsültetvények. Elsősorban az őszibarack, a cseresznye, meggy, szilva esetében lehet számolni fagykárral - állapította meg az igazgató.
Megjegyezte, a tapasztalatok alapján az időben - a várható fagy előtt 24-48 órával - elvégzett biostimulátorok kipermetezésével, illetve füstöléssel, mint a legősibb aktív fagy elleni védekezéssel, jelentősen csökkenthető volt a kár.
Elmondta azt is, hogy a megye északi területeit, Pápa és Somló környékét elkerülték a hajnali jelentősebb fagyok.
Boros Gábor elmondta: a minisztériumi rendelet szerint a mezőgazdasági káreseményt a bekövetkezésétől számított 15 napon belül kell bejelenteni. A mezőgazdasági káresemény bekövetkeztének azt az időpontot kell tekinteni, amikor a növényi kultúránál a mezőgazdasági káresemény először tapasztalható - magyarázta az igazgató.
Hozzáfűzte: az előrejelzések szerint csütörtökön, illetve a hétvégén fagy már nem várható. Csapadékosabbra fordulhat az időjárás, ami kedvez bizonyos gombás megbetegedések terjedésének. Így például a moníliának, az őszibarack és a nektarin legnagyobb ellenségének, a tafrinának, a levélfodrosodásnak.
MTI / STOP
Ezek érdekelhetnek még
2026. Február 16. 11:00, hétfő | Belföld
Szijjártó Péter: Marco Rubio a béke megteremtésének lehetőségéről tárgyal Budapesten
A béke megteremtésének lehetőségéről és a magyar-amerikai kapcsolatokról tárgyal majd Budapesten Marco Rubio amerikai külügyminiszter
2026. Február 16. 09:00, hétfő | Belföld
Változékony, szeles idő várható a héten, csütörtökön jelentős mennyiségű csapadék érkezhet
A hét elején lassú melegedés kezdődik, a hőmérséklet csúcsértéke 3 és 9 Celsius-fok között alakul, de elszórtan előfordulhat eső, havas eső, hó.
2026. Február 16. 07:35, hétfő | Belföld
Magyar Péter: sorsfordító pillanatban vagyunk
Sorsfordító pillanatban vagyunk, most dől el, hogy maradunk egy félelemre, gyűlöletre és lopásra épülő rendszerben, vagy visszavesszük végre a jövőnket
2026. Február 16. 07:34, hétfő | Belföld
Budapestre érkezett Marco Rubio, az Egyesült Államok külügyminisztere
Megérkezett Budapestre az Egyesült Államok külügyminisztere; Marco Rubiót Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára fogadta a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren vasárnap.
