Hírek
2018. Február 25. 15:05, vasárnap |
Külföld
Forrás: mti
Több mint félmillióan váltottak ki Németországban gáz- és riasztófegyver tartásához szükséges engedélyt

Két év alatt megduplázódott és meghaladta a félmilliót Németországban a gáz- és riasztófegyver tartásához szükséges engedélyek száma - írta a Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung című vasárnapi német lap.
2017 végén 557 560 ilyen engedélyt tartottak számon, két évvel korábban pedig 286 911-et. A növekedésnek több oka van - mondta el a lapnak Ingo Meinhard, a német fegyverkészítők és -kereskedők szövetségének ügyvezetője, kiemelve, hogy a fordulópont a 2015 novemberében Párizsban végrehajtott iszlamista terrortámadás volt.
A 130 halálos áldozattal járó merénylet előtt a németek kizárólag azért vásároltak riasztófegyvert, hogy szilveszterkor a kertben hangoskodjanak vele. A francia fővárosban történt támadás óta viszont az önvédelem a legfőbb indok a beszerzésre, és egy sor további ügy egyre magasabbra korbácsolta a fegyvervásárlási hullámot.
A 2015 szilveszterekor Kölnben és több más német nagyvárosban nők ellen elkövetett szexuális bűncselekmények, a 2016 tavaszi karneváli felvonulások biztonságossága körüli aggodalmak, a 2016 nyarán a franciaországi Nizzában végrehajtott iszlamista terrortámadás és a Münchenben történt, szélsőjobboldali indíttatású ámokfutás, és végül a 2016 karácsonyán Berlinben elkövetett iszlamista terrormerénylet egyre inkább elbizonytalanította a lakosságot - mondta Ingo Meinhard.
Hozzátette, hogy bankigazgatótól nyugdíjasig valamennyi társadalmi rétegből vannak vásárlóik, a fegyvereket "teljesen hétköznapi" emberek veszik meg.
Oliver Malchow, a legnagyobb német rendőri érdekvédelmi szervezet, a Rendőrség Szakszervezetének (GdP) elnöke a lapnak elmondta, hogy a jelenség érthető, és egybevág a szakszervezet azon aggodalmával, hogy "a polgárok már nem bíznak eléggé abban, hogy az állam, vagyis mindenekelőtt a rendőrség meg tudja védeni őket".
Azonban a gáz- vagy riasztófegyver "csalóka biztonságot" nyújt, és még veszélyesebbé tehet egy veszélyes helyzetet - mondta Oliver Malchow, hangsúlyozva: senkinek sem szabad gáz-, vagy riasztófegyvert fognia egy rendőrre, mert neki éles lőfegyvere van, és aki bűnözőkkel szemben előrántja, számolnia kell azzal, hogy ellenfelének is lehet fegyvere, minimum egy kés.
Gázfegyvert vagy riasztófegyvert szabadon lehet vásárolni Németországban, de viselésük a tulajdonos otthonán kívül engedélyköteles. A szigorítást 2003-ban vezették be, iskolai ámokfutások hatására. Az engedélyt csak büntetlen előéletű és szenvedélybetegségektől mentes felnőtt igénylők kaphatják meg.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Augusztus 14. 07:47, csütörtök | Külföld
Ukrajnai háború - Nyugati szövetségesek: Ukrajna nélkül nem lehet dönteni a rendezésről
Az Ukrajnát támogató nyugati szövetségesek szerint a békéhez vezető utat nem lehet Ukrajna részvétele nélkül kijelölni.
2025. Augusztus 13. 07:36, szerda | Külföld
Peking megszakított minden kapcsolatot a cseh államfővel a dalai láma miatt
Kína Tibetet saját területének, s a dalai lámát pedig szeparatistának tekinti.
2025. Augusztus 12. 07:37, kedd | Külföld
Donald Trump puhatolózó jellegű, de konstruktív tárgyalásra számít Vlagyimir Putyinnal
Donald Trump szerint puhatolózó jellegű lesz, és konstruktív lehet a péntekre tervezett alaszkai találkozója Vlagyimir Putyin orosz elnökkel - az amerikai elnök erről hétfői sajtótájékoztatóján beszélt a Fehér Házban.
2025. Augusztus 11. 07:18, hétfő | Külföld
NATO-főtitkár: a pénteki amerikai-orosz csúcstalálkozó \"teszt\" lesz Vlagyimir Putyin szándékainak komolyságára
A NATO főtitkára szerint a pénteki amerikai-orosz csúcstalálkozó \"teszt\" lesz Vlagyimir Putyin orosz elnök szándékainak komolyságára – Mark Rutte erről amerikai médiumoknak adott interjúkban beszélt vasárnap.